علی مروتی

Ali Morovati

علی مروتی

Ali Morovati

علی مروتی

علی مروتی

( دانشجو مقطع ارشد مدیریت دانشگاه تهران )

۹ مطلب در فوریه ۲۰۲۰ ثبت شده است

✍ چگونه نیروی خوب استخدام کنیم؟


هنگامی که قصد دارید تا نیروی مناسبی برای سازمان یا شرکت خود استخدام کنید، از چه پرسشهایی برای مصاحبه با متقاضی استفاده می کنید؟ معیارهای شما برای طرح پرسش چیست؟ مصاحبه شونده را چگونه ارزیابی میکنید؟ اگر به نیروی کار نیازمندیم، چگونه کارمند خوب استخدام کنیم؟

 

 

📌 از طرح پرسش‌هایی که آمادگی برای‌شان آسان است، اجتناب کنید :

کار را با مجموعه‌ی جدیدی از پرسش‌ها شروع کنید، یا حداقل پرسش‌هایی که بارها و بارها استفاده شده‌اند و یا آنهایی که آمادگی برای‌شان آسان است و پاسخ‌شان را می‌توان به‌راحتی حدس زد، حذف کنید.

 

 

📌 مراقب پرسش‌های مربوط به گذشته باشید :

پرسش‌هایی که مصاحبه‌شونده در پاسخش باید توضیح دهد که فلان کار را در گذشته چگونه انجام می‌داده دردسرساز هستند. چرا که در دنیای پرسرعت امروز رویکردهای دیروز خیلی زود به دست فراموشی سپرده شده و رویکردهای جدیدی جای‌شان را می‌گیرند.

 

 

📌 توانایی آنها را در حل مسئله ارزیابی کنید :

دنبال کردن رویکرد «محتوای شغلی» و درخواست از مصاحبه‌شونده برای انجام بخشی از کار واقعی، بهترین روش برای جداسازی کاندیداهای درجه یک برای این شغل از آنهایی است که عملکرد متوسطی دارند. انجام این کارها را از آنها بخواهید:
👈مشکلات این شغل را شناسایی کنید.
👈یکی از مشکلات فعلی را حل کنید.
👈مشکلات موجود در فرایند ما را شناسایی کنید.

 

 

📌 آینده‌نگری آنها را ارزیابی کنید :

در محیط‌هایی که رشد سریع دارند، کارمندان باید آینده را پیش‌بینی کنند. این پرسش‌ها را در نظر داشته باشید تا ارزیابی کنید که مصاحبه‌شونده چگونه می‌تواند چنین کاری کند:
👈طرح‌تان برای این کار را مشخص کنید.
👈فرایند تغییر و تکامل شغل یا صنعت را پیش‌بینی کنید.

 


📌 توانایی آنها در یادگیری و انطباق و نوآوری را ارزیابی کنید :

اگر شغل مورد نظر نیاز به یادگیری، انطباق یا نوآوری دارد، این پرسش‌ها را هم در نظر داشته باشید: یادگیری، یادگیری و نوآوری

 

 

📌 از تکرار خودداری کنید :

بیشتر زمان مصاحبه باید به ارزیابی مصاحبه‌شونده اختصاص داده شود، اما زمانی را هم برای تحریک و ایجاد علاقه در او نسبت به کار و شرکت‌تان کنار بگذارید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 29 February 20 ، 01:20
علی مروتی Alimorovati

👈 شخصیت‌شناسی : چه کیکی دوست دارند؟🎂


📌 کیک سیب : علاقه‌مندید که در مرکز توجه‌ها باشید.

 

📌 کیک کدو حلوایی : مثبت‌نگر هستید
کسانی که کیک کدو حلوایی دوست دارند، معمولا افرادی شاد هستند که از زندگی رضایت دارند.

 

📌 کیک گردویی : خانواده‌ دوست هستید فردی خوش قلب که دلسوز دیگران و مهربان است.

 


📌 کیک لیمو : پرتلاش و باشخصیت هستید همیشه روی پای خودتان می‌ایستید.

 

📌 کیک موز و خامه : از خودگذشته و فداکار هستید این نکته را هم در گوشی بگوییم که معمولا چنین افرادی، گزینه‌های خوبی برای ازدواج هستند.

 


📌 کیک گیلاسی : دل‌نازک هستید و بلندپرواز

 

📌 کیک هلویی : از دروغ شنیدن بیزار هستید طرفداران کیک هلویی، معمولا افرادی صادق هستند.

 


📌 کیک شکلاتی : درونگرا هستید
شما فردی به شدت وفادار هستید و همیشه مراقب افراد نزدیک به خودتان هستید.

 

 

📌 کیک توت‌فرنگی : غیرقابل پیش‌بینی هستید شما اراده‌ای قوی دارید، پر از شوق و هیجان هستید.

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 28 February 20 ، 00:22
علی مروتی Alimorovati

👈 فلسفه فروش

📌 فروش چیزی نیست که شما دنبالش بروید. فروش اتفاقی است که زمانی شما غرق در خدمت به مشتری هستید، رخ می‌دهد.

 

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 24 February 20 ، 01:39
علی مروتی Alimorovati

👈 کلیپ صوتی فوق العاده زیبای انگیزشی

 

 

 

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 17 February 20 ، 23:20
علی مروتی Alimorovati

 

 

 

 

 

 

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 17 February 20 ، 23:16
علی مروتی Alimorovati

👈 کاربردهای زبان بدن برای فروشندگان:

 

📌 درک بهتر بازخوردهای مشتری


📌 تشخیص مشتری در پذیرش


📌 یک توضیح یا ادعا تردید دارد


📌 انتخاب سبک معرفی محصول بر اساس ترجیحات مشتری


📌 تشخیص مشتری واقعی از مشتریان تفننی که قصد خرید ندارند


📌 تشخیص این‌که آیا مشتری هنوز هم منتظر تخفیف و امتیاز بیشتر است یا خیر.

 

 

 

 

✍ مروتی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 17 February 20 ، 23:02
علی مروتی Alimorovati

👈 نکاتی برای پاسخ به سوال :

 

📌 تصور کنید برای استخدام در موقعیت شغلی «متخصص فروش» در حال مصاحبه هستید. همه‌چیز عالی پیش می‌رود تا اینکه مصاحبه‌کننده سؤال کلیدی را برای سنجش توانایی‌های شما مطرح می‌کند. او از شما می‌خواهد خودکاری که در دست دارد را به او بفروشید. اینجا است که استرس را با تمام وجود حس می‌کنید و برای چند لحظه و با تعجب به خودکار خیره می‌شوید.

 

📌 این سؤال کلیدی در اغلب مصاحبه‌های مربوط‌به مشاغل بازاریابی و فروش مطرح می‌شود و مطمئنا پاسخ آن تعیین‌کننده‌ی نتیجه‌ی مصاحبه است. پس چگونه باید به آن پاسخ داد؟ پیش از بررسی نکات لازم در پاسخ دادن به این سؤال بهتر است با هدف مصاحبه‌کننده از مطرح کردن آن آشنا شویم.  

 


✍ چرا مصاحبه‌کننده چنین سوالی را مطرح می‌کند؟


هدف از مطرح کردن سؤال این است که شخص را در شرایط سخت قرار دهند و سپس نحوه‌ی تفکر و عملکرد او را مورد ارزیابی قرار دهند. فروشندگی شغل بسیار سختی است و مصاحبه‌کننده به نحوه‌ی پاسخ‌دهی سؤال بیشتر از پاسخی که می‌دهید توجه خواهد کرد. اینکه آیا اعتمادبه‌نفس دارید، خلاق و متفکر به نظر می‌رسید یا دست و پای خود را می‌بازید و هول می‌شوید.هدف از مطرح کردن سؤال این است که شخص را در شرایط سخت قرار دهند و سپس نحوه‌ی تفکر و عملکرد او را مورد ارزیابی قرار دهند.

 

 

4 نکته برای پاسخ‌دهی❗️


1 - اعتمادبه‌نفس داشته باشید: به یاد داشته باشید دلیل مطرح شدن این سؤال این است که مصاحبه‌کننده واکنش شما را در سخت‌ترین شرایط و تحت فشار ارزیابی کند.

 


2 - نیازی را برجسته نشان دهید :


در صحنه‌ای معروف از فیلم گرگ وال‌استریت، شخصیتی که توسط لئوناردو دی‌کاپریو بازی می‌شود، از یک فروشنده می‌خواهد تا خودکاری را به او بفروشد. فروشنده سریعا خودکار را از دست دی‌کاپریو می‌گیرد و از او می‌خواهد که اسمش را بنویسید، یعنی کاری که بدون در اختیار داشتن خودکار غیرممکن است. فروشنده در این مثال سعی کرده تا نیاز خریدار به محصول یا همان خودکار را برجسته کند. پس اگر در این شرایط پاسخی به ذهنتان نمی‌رسد، می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید.
بهترین گام برای شروع، پرسیدن سؤال است.

 


3 - روی ویژگی‌ها و مزایا تأکید کنید :


برای ارتباط دادن صحبت‌های خود با نیاز مخاطب باید توجه او را به ویژگی‌ها و مزایای محصولی که ارائه‌ی می‌دهید معطوف کنید تا ارزش آن به نظر مخاطب بیشتر شود.

 


4 - پایان‌بندی را فراموش نکنید :


پایان‌بندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های فروش است اما اغلب ما از آنجایی که می‌دانیم مصاحبه‌کننده واقعا خودکار را نخواهد خرید پس به آن توجهی نمی‌کنیم. اما صحبت‌های پایانی دقیقا همان جایی است که فروشنده باید خریدار را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین پایان صحبت‌های خود را با گفتن جمله‌هایی مانند «بله من برای فروش از این روش استفاده می‌کنم» تمام نکنید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 17 February 20 ، 22:49
علی مروتی Alimorovati


5) سوخت چک:

پاس نشدن چک و به اصطلاح سوختن آن به عهده چه کسی است؟اگر به عهد بازاریاب یا فروشنده باشد،پورسانت بالاتری باید بگیرد.

 

6) هزینه های فروش:

یک بازاریاب به طور معمول هزینه های خاص خودش را دارد مثل: هزینه های رفت و آمد،هزینه غذا،هتل،تلفن و حتی تبلیغات.بسته به اینکه این هزینه ها به عهده شرکت باشد یا بازاریاب درصد پورسانت متفاوت است.

 

7) بازاریاب یا فروشنده حضوری یا سیار:

برخی از فروش ها به صورت تلفنی است مثل آگهی های روزنامه ای و برخی دیگر لاجرم به صورت حضوری باید باشد.فروشنده ای که رنج سفر را به جان می خرد باید پورسانت بالاتری دریافت کند.

 

8) شهری که بازاریاب یا فروشنده در آن زندگی می کند:

پایه حقوق ها برای شهرهای مختلف متفاوت است.کسی که در تهران زندگی می کند هزینه های بالاتری نسبت به کسی که در کرمانشاه زندگی می کند دارد و باید پورسانت بالاتری دریافت کند.

 

9) حقوق ثابت :

میزان حقوق ثابت چقدر است؟ بهترین حالت باری تعیین حقوق یک فروشنده ترکیبی از حقوق ثابت و پورسانت است.ویزیتوری که حقوق ثابت بالایی دریافت می کند معمولا پورسانت پایین تری دارد.

 

10) تجربه بازاریاب یا فروشنده:

معمولا فروشنده باسابقه و قدرت مند در شرکتی مشغول به کار هستند.برای جذب این گونه افراد باید درصد پورسانت بازاریاب بالاتر باشد، تا ترغیب شوند با شما همکاری کنند.

 

 

✍ سلام هرچند در ایران این مواردی که اینجا راجب تعیین حقوق گفته شد هیچ مفهومی نداره اما من سعی کردم چیزی که در دنیای بیزنس قابل اجراس در این سایت به اشتراک شما دوستان بزارم

امیدوارم اگه بین من و شما شخصی هست که روزی در جایگاه مدیریتی قرار گرفت مواردی که اینجا نوشتم رو عملی کنه و قدر زحمات تیم فروش رو بفهمهچرا که در ایران بازاریاب رو برده میبینن...

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 07 February 20 ، 02:03
علی مروتی Alimorovati

👈 برای تعیین پورسانت بازاریاب و

     پورسانت فروشنده باید چند درصد در نظر بگیرم؟

 

👈 حقوق بازاریاب چقدر است؟

 

📌درصد پورسانت یک بازاریاب به موارد زیر بستگی دارد:

 

1) قیمت محصول:

قیمت برخی از محصولات بسیار بالاست،بطوری که در نظر گرفتن حتی ۱ درصد پورسانت  مبلغ بالا و سنگینی می شود.مثل اتوموبیل های گران قیمت.یا ممکن است در هر بار فروش مبلغ بالایی معامله می شود مثل پروفیل یو پی وی سی یا آهن .معمولا در این گونه موارد درصد پورسانت کارشناس فروش  پایین تر است.


2) تخصص مورد نیاز برای فروش محصول:

برخی از محصولات به تخصص و دانش بالایی برای فروش نیاز دارند مثل برخی از تجهیزات پزشکی.طبیعتا هرکسی این دانش را ندارد و به طور معمول باید پورسانت و درآمد بالاتری نصیب ویزیتور بشود.


3) مدت زمان لازم برای فروش:

برخی محصولات هستند که فروش آن ها محدود می باشد و زمان زیادی می برد.مثل بعضی از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی.حتی ممکن است یک عدد از آن ها در سال بفروش برود.پورسانت باید به گونه ای باشد که کفاف هزینه های بازاریاب را بدهد.


4) نوع فروش:

برخی فروش ها نقدی هستند و برخی به صورت چک بازاریابی که بتواند نقدی بفروشد و شرکت را دچار چک و دردسر‌های آن نکند طبیعتا باید پورسانت بالاتری دریافت کند..

 

( ادامه دارد...

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 06 February 20 ، 01:15
علی مروتی Alimorovati