علی مروتی

Ali Morovati

علی مروتی

Ali Morovati

علی مروتی

علی مروتی

( دانشجو مقطع ارشد مدیریت دانشگاه تهران )

۴ مطلب در مارس ۲۰۲۰ ثبت شده است

🔻 منتظر شنیدن این جمله ویروسی باشید!

 

👈 خودتان را برای شنیدن این جمله آماده کنید. وقتی طرف با قیافه کاملاً حق‌به‌جانب و لبخندی پیروزمندانه رو به شما که مدتها خودتان را قرنطینه کردید، سفر نرفتید، تو‌صیه‌های پزشکی را جدی گرفتید می‌گوید:

 


👈 دیدی ترسیدی، دیدی گفتن چیزی نمیشه؟ دیدی ما رفتیم خرید، رفتیم دید و بازدید، رفتیم سفر، مثل تو خودمون رو حبس نکردیم، تعطیلاتمون رو خراب نکردیم، هی به زندگیمون شوینده و ضدعفونی‌کننده نزدیم، حالشو بردیم، دیدی چیزی نشد؟!»

 


👈 شک ندارم که این جملات را می‌شنوم، آن هم از طرف کسانی که احساس زرنگی می‌کنند، فکر می‌کنند فقط به عقل آنها می‌رسید که خودشان را حبس نکنند، سفر نروند و زندگی‌شان بوی وایتکس و شوینده های بدبو را نگیرد.

 


مشابه این جملات را قبلاً شنیده‌ایم:

👈 دیدی بهت گفتم پولات رو بده دلار بخر بذار تو خونه، گرون میشه کلی سود می‌کنی!

 

👈 دیدی بهت گفتم شماره پلاک ماشینت رو دستکاری کن تا وقتی میری توی طرح جریمه نشی!

 

👈 دیدی بهت گفتم راستش رو نگو ضرر می‌کنی!

 


👈 دیدی بهت گفتم پاتو بذار رو گاز تو این مسیر پلیس نیست، دیر رسیدی!

 


👈 این «دیدی بهت گفتم»ها را باز هم می‌شنویم. نزدیک به سه‌میلیون سفر در این روزها شکل گرفته است. بیشتر از یک‌ماه است همه کارها و قرارها و جلساتم را لغو کرده‌ام، تمام نکات ایمنی را در مجتمعی که زندگی می‌کنم رعایت می‌کنیم، حبس در گوشه آپارتمان. سرگرم با کتاب و فیلم و خبرهای همه تلخ. بعد می‌بینم خیلی‌ها سفر رفته‌اند، به دیدار پدر و مادر، از تهران و کرج و کلانشهرها رفته‌اند به دیار آبا و اجدادی. جای دنجی که همه از عید و بهار لذت ببرند و هم مجبور نشوند خودشان را به قرنطینه‌خانگی محکوم کنند.

 


👈 اعتراف می‌کنم اولین حسی که دارم بلاهت است. اینکه این همه رعایت کرده‌ام و زندگی و تفریحی که یکسال است منتظرش هستم را برخودم و خانواده‌ام حرام کرده‌ام که عضوی از زنجیره انتقال ویروس نباشم، هم مراقب خودم باشم و هم دیگر هموطنانم و بعد می‌بینم میلیون‌ها نفر جدی نگرفته‌اند و دارند عشق و حال می‌کنند و بعد ممکن است ما را آلوده کنند و خودشان با همان قیافه حق‌به‌جانب و پیروزمندانه بگویند:«دیدی چیزی نشد؟ ما رفتیم و لذت بردیم و تو ترسیدی نشستی کنج خونه!»

 


👈 ولی اگر چیزی شد چطور؟ اگر رفتم، خودم، خانواده‌ام، عزیزانم یا کسانی که نمی‌شناسم را آلوده کردم چطور؟ می‌توانم خودم را ببخشم؟ اگر زنده ماندم می‌توانم باقی عمرم را بدون عذاب وجدان بگذرانم؟ به عقل ما هم می‌رسد که سفر در بهار از نشستن کنج خانه لذت‌بخش‌تر است ولی به یک چیز فکر می‌کنیم:«اگر چیزی شد چطور؟»

 


👈 میلیون‌ها نفر از آنها که تا امروز بر اثر تصادف، بیماری، سیل، زلزله و ... جان باخته‌اند هم این جمله را گفته بودند: «نترس! چیزی نمیشه!». این کار شما قمار است. قمار با جان خودتان و دیگران. در قمار همیشه نمی‌شود برنده شد. یادتان باشد این بار همه زندگی‌ را وسط گذاشته‌اید.

 


👈 امید که از سفر سالم برگردید، نه ویروس با خودتان برده باشید و نه ویروسی بیاورید، نه کشته شوید و نه کسی را بکُشید اما حتی اگر هیچ اتفاقی نیفتد و شما به ترسو بودن ما خندیدید، اجازه بدهید که ما هم متقابلاً به شعورتان بخندیم و شک کنیم!

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 23 March 20 ، 15:37
علی مروتی Alimorovati

👈 6 عادت بد در مکالمات و چگونگی رفع آنها

شاید متعجب شوید که در مورد بسیاری از افراد، گفته های آنها نیست که آنها را عقب نگاه می دارد، بلکه کارهایی است که انجام می دهند. در اینجا به 6 عادت بد می پردازیم که به ارتباطات شخصی صدمه می زنند:

 

1. قطع کردن صحبت دیگران


2. از این شاخه به آن شاخه پریدن


3. تکرار مداوم یک سری حرف های تکراری در طول مکالمه


4. ناتمام گذاشتن حرفهای طرف مقابل


5. وراجی کردن و بحث در طول مکالمه


6. نگاه کردن به گوشی در طول مکالمات

گرچه این شش عادتِ مخرب، اَشکال متفاوتی دارند، ولی همگی آنها نتیجۀ یک چیز هستند: گوش ندادن!

بسیار خوب، حالا راه حل غلبه بر این شش عادت بد در مکالمات رو مروری میکنیم همراه من باشین دوستان 🙏

 


📌 درخصوص نحوۀ تعاملاتتان صادق باشید :

اگر شما شخصی کلامی هستید، به اشخاص درونگراتر توضیح دهید که پیش از مشخص کردن موضعتان درخصوص یک موضوع نیاز دارید که آن را به طور کامل مورد بحث قرار دهید. اگر ترجیح می دهید که افراد توضیحات خود را به جای شرح مبسوط در قالب نکات کلیدی مطرح کنند، این را به آنها یادآوری کنید.

 


📌  به مکالمه متعهد باشید :

گوشی موبایل خود را از روی میز و از دسترستان دور سازید. در طول مدت زمان مکالمه، تماس چشمی خود را حفظ کرده و نسبت به بدن زبان، تون صدا، و کلمات ادا شده توسط گوینده حساسیت نشان دهید.

 


📌 مکث کردن را تمرین کنید :

اگر عادت دارید صحبت دیگران را پیش از پایان قطع کنید، سعی کنید با شمردن تا 5، پیش از هر گونه واکنش، خود را به چالش بکشید. این کار به شما اطمینان می دهد که شخص مقابلتان بازگو کردن افکار خود را تمام کرده و شما می توانید عقاید خود را مطرح کنید.

 


📌  مطالب شنیده شده را خلاصه کرده و سپس سؤالاتی را مطرح سازید :

با تکرار کردن سخنان طرف مقابل، وی را متوجه سازید که حرف هایش را فهمیده اید. «چیزی که من از صحبت های شما متوجه شدم، x,y,z است. آیا درست متوجه شده ام؟» آنگاه منتظر تأیید یا حرکت سر باشید. سؤالات برای نشان دادن حضور شما در مکالمه بسیار مفید هستند.

 


📌 افکار خود را منسجم سازید :

از مکث کردن برای سازماندهی افکارتان استفاده کنید تا بتوانید موجز و روشن صحبت کنید. به صحبت های خود گوش دهید و وقتی متوجه تکراری بودن حرف هایتان شدید، افکارتان را مهار سازید.

 


📌 از نشانه های بصری بهره بجویید :

شیئی را به عنوان نماد هدف خود برای تبدیل شدن به یک شنوندۀ مؤثر بر روی میزتان قرار دهید تا هدفتان را به شما یادآوری کند. من به شخصه یک کریستال صورتی با برش های بسیار را روی میزم قرار داده ام. هر بار که آن را می بینم به خاطر می آورم که باید به وجوه مختلف صحبت های طرف مقابلم گوش دهم.

 

 

📌  اجازه دهید دیگران اول صحبت کنند

اگر از دسته کسانی هستید که تمام زمان مکالمه را اشغال می کنید، به دیگران اجازه دهید اول برنامه هایشان را مطرح کنند و سپس به سراغ ایده های خود بروید. همچنین می توانید مدت زمان صحبتتان در طول جلسات را مدنظر داشته باشید تا بدین ترتیب پیشرفت خود در واگذار کردن زمین به طرف مقابل را اندازه بگیرید.

 

👌 زمانیکه فرآیند بهبود عمدی تعاملات بین شخصی خود را آغاز می کنید، از اعضای تیم‌تان بپرسید که آیا تغییری را در نحوۀ رفتار شما متوجه شده اند یا خیر. پرسیدن این سؤال این علامت را به دیگران می دهد که شما در حال بهبود عادات ارتباطی خود هستید و همچنین باعث می شود در مورد تغییرات مثبت در شما نیز اندیشه کنند.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 21 March 20 ، 02:02
علی مروتی Alimorovati

به نام خدای عزیزم

باسلام

 

قبل شروع هر صحبتی از طرف خودم و جامع مدیریتی ایران

از پزشکای عزیزم و پرستارای مهربونم که بی هیچ مزد و هیچ منتی دارن به هموطنامون در این روزای دشوار خدمت میکنن تشکر و قدردانی میکنم

خیلی خیلی ممنونم خیلی...

دست همتون رو میبوسم بخدا 🙏🙏🙏

ازتون خیلی ممنونم خواهش میکنم مارو ببخشید که توصیه های شمارو به شوخی میگیریم خجالت میکشم بگم خجالت از شما از خونوادم از خودم از جامعم

چرا یک سری افراد شل مغز بدونه هیچ تفکری راه میوفتن تو خیابونا واسه گذر وقتشون واقعا چرا آخه چرا ؟؟؟؟؟

ازشما میخوام مارو ببخشید که بفکر شما اصلا نیستیم

خودمون رو به راحتی مریض میکنیم به کنار' شمارو هم به دردسر میندازیم بازم به کنار  از طرفی مردم رو هم بیچاره و مریض میکنیم.

منو ببخشید عزیزان ببخشید که حق شهر‌وندی خودم رو اگه به درستی ایفا نکردم و موجب مشقت و تشویش شما و خیلیای دیگه از همکارای کادر پزشکی‌تون شدم..

 

 

مخاطبین محترم این روزا بدونه شک همگی ما از کرونا خیلی خبرا شنیدیم و خیلی چیزا در رسانه ملی و فضای مجازی که داریم دیدیم..

 

میدونم تموم مخاطبایی که مطالب و سایت من که متعلق به خودتون هست رو دنبال میکنین همگی از شخصیت‌های مهم و محترم این جامعه هستین.

 

بعنوان یک دوست یا بهتر بگم بعنوان یک هموطن میخوام از طریق همین سایت صدامو به شماها برسونم و بگم خواهش میکنم

به پای تک تک شماها بخداقسم میوفتم که بگم توروخدا مسافرت نرین تا میتونین از خونه خارج نشین بزارین سال دیگه به این روزامون بخندیم تا اینکه جای خالی کسی رو حس کنیم و اشکی ریخته بشه

شمارو قسم به مقدساتتون خونه‌هاتون بمونین نزارین خونوادهاتون بیرون برن مگه کار خیلی ضروری باشه که برن

خواهش میکنم بیاین واسه خودمون ارزش و احترام قائل باشیم

بخدا این ویروس هیچ ارزشی واسمون قائل نمیشه وقتی میبینه به این نحو  خودمون به خودمون رحم نمیکنیم وگرنه وقتی بی‌محلی بهش کنین و خونه بمونیم اونم گورشو گم میکنه میره

فکر من و بقیه نیستین فکر خودتون و خونوادهاتون باشین مشکل ما آدما اینه که فکر میکنیم هر دردی و مصیبتی واسه بقیه هستش نه خودمون......

 

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 18 March 20 ، 01:32
علی مروتی Alimorovati

✍ شخصیت‌شناسی : چه گلی دوست دارند؟

 


📌 رز : بیشتر احساساتی هستید تا منطقی افراد علاقه‌مند به گل رز باید در تصمیم‌گیریهایشان بیشتر از مشورت با دیگران کمک بگیرند.

 


📌 بابونه : خوش‌بین هستید و خوش‌شانس این گل از قدیم نشانه شادی بوده.

 


📌 یاس بنفش : به خانواده عشق می‌ورزید.

 


📌 ارکیده : سخت‌گیر هستید و تا حدودی عجیب!
علاقه‌مندان به این گل، بیش از خوش‌بین بودن به هر اتفاق و مسئله‌ای، فقط به دنبال جنبه‌های منفی‌اش می‌روند.

 


📌 سوسن نارنجی : عاشق قدرت هستید و ثروت.

 


📌 میخک : فراری از هیاهو هستید و دنبال آرامش.

 


📌 لاله : شوخ طبع اید و خونگرم.

 


📌 آفتابگردان : خوش‌بین هستید و به دنبال پیشرفت.

 


📌 لیلیوم شیپوری : قوی هستید، اما آرام
گل لیلیوم شیپوری گلی زیبا و جذاب و با ظرافت است. اگر شما فردی قوی، اما آرام هستید احتمالا به سمت این گل کشیده می‌شوید.

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ 01 March 20 ، 00:28
علی مروتی Alimorovati